Kalkulator VAT | Oblicz należny VAT oraz kwotę brutto lub netto

Kalkulator VAT to bardzo proste i przydatne narzędzie. Łatwo wyliczysz należny podatek VAT lub kwotę brutto oraz netto od towarów i usług. Pozwala ona na szybkie oraz intuicyjne przeliczenie podanej przez Ciebie kwoty. Wyświetla on wszystkie wartości, zarówno kwotę podatku jak również wartość netto i brutto jednocześnie.


Kalkulator VAT


Kwota brutto
-


Stawka VAT
-


Podatek VAT
-


Kwota NETTO
-
Kwota netto
-


Stawka VAT
-


Podatek VAT
-


Kwota BRUTTO
-



Stawka podatku VAT w zależności od towarów lub usług będzie przyjmować różną wartość. Obowiązują trzy wysokości podatku VAT:

  • 5%,
  • 8%,
  • 23%.

Jak działa kalkulator VAT

Do 2010 roku obowiązywały niższe wartości tego podatku i wynosiły one 3%, 7% i 22%. W naszym kalkulatorze VAT możesz obliczyć również te wartości podatku. Jak już wcześniej wspomniałem ten kalkulator VAT jest bardzo prosty w obsłudze.

Po wpisaniu kwoty, wybraniu interesującej Cię stawki VAT i naciśnięciu klawisza „Oblicz” wyświetlą się wszystkie możliwe wyniki, których potrzebujesz.

Jeśli chcesz obliczyć kwotę netto i wysokość tego podatku, wystarczy, że wpiszesz w pole „Podaj kwotę” wartość brutto oraz wybierzesz wysokość podatku. Po obliczeniu kalkulator VAT wyświetli Ci kwotę brutto, w tym przypadku będzie to kwota, którą wpisałeś.

Kalkulator VAT zobacz ile zapłacisz podatku Foto:pxhere.com

Kolejną informacją w kalkulatorze VAT będzie potwierdzenie wysokości stawki VAT jakiej użyłeś. Kolejno wyświetli się Tobie wartość podatku oraz kwota netto. Jeśli kwota, którą wpisałeś była kwotą netto, przełącz górną zakładkę na „Oblicz kwotę brutto”, a kalkulator VAT brutto netto automatycznie wyświetli Ci obliczony podatek od towarów i usług oraz kwotę brutto.

Co powinieneś wiedzieć o podatku VAT

Podatek VAT to podatek pośredni pobierany na każdym etapie w trakcie obrotu towarów i usług. W Polsce został wprowadzony w roku 1993. Próg po jakim przekroczeniu obrotu ze sprzedaży w roku 2019 wynosi 200 000 zł. Niestety nie wszystkie rodzaje działalność są zwolnione na początku z tego podatku.

Kalkulator VAT | Kiedy musisz płacić podatek

Sytuacjami, kiedy od samego początku prowadząc działalność gospodarczą lub spółkę masz obowiązek płacić podatek VAT są m.in.:

  • sprzedaż towarów takich jak metale szlachetne w różniej postaci oraz wyroby jubilerskie,
  • sprzedajesz towary, które są opodatkowane podatkiem akcyzowym,
  • sprzedajesz w niektórych przypadkach budynki, budowle oraz tereny budowlane,
  • sprzedajesz nowe środki transportu,
  • świadczysz usługi prawnicze, w zakresie doradztwa lub usługi jubilerskie,
  • jak również nie posiadasz siedziby działalności w Polsce.

Konieczność płacenia podatku VAT jest określona w pewnych sytuacjach. Aby podatek ten był naliczany muszą być spełnione pewne warunki. Do takich sytuacji zalicza się odpłatną dostawę towarów. Chodzi tu o zmianę właściciela towaru za określoną kwotą.

Kolejnym przypadkiem jest odpłatne świadczenie usług. W momencie, kiedy przykładowy towar jest transportowany. Podatek jest również naliczany w momencie świadczenia jakiegokolwiek rodzaju usług. Obowiązek naliczania podatku od towarów i usług następuje również podczas importu oraz eksportu towarów na terytorium kraju, jak również wewnątrzwspólnotowej dostawy i nabycia towarów.

Kto jest podatnikiem VAT | Kalkulator

Podatnikiem od towarów i usług jest osoba fizyczna, osoba prawna jak również jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej natomiast prowadzi działalność gospodarczą. Taką jednostką organizacyjną jest spółka cywilna, spółka jawna czy spółka partnerska itd.

Podatnikiem podatku od towarów i usług jest osoba fizyczna, osoba prawna jak również jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej natomiast prowadzi działalność gospodarczą

Do zapłacenia podatku VAT są zobowiązane wyżej wymienione osoby oraz jednostki organizacyjne również w przypadku, gdy muszą one zapłacić cło. Z zapłaty podatku z importowanych towarów nie zwalnia fakt, jeśli towary są zwolnione z cła lub cło zostało zawieszone.

Dodatkowo możemy wyróżnić małego podatnika. Jest to podatnik VAT, którego w roku poprzednim wartość sprzedaży wraz z podatkiem nie przekroczyła równowartości 1 200 000 euro. Ma on możliwość wyboru metody kasowej rozliczania podatku od towarów i usług.

Podatnik VAT Foto:pxhere.com

Jako mały podatnik rozliczający się metodą kasową składasz deklaracje kwartalnie w terminie do 25 dnia w miesiącu po danym kwartale. W przypadku, jeśli nie wybierzesz metody kasowej, obowiązują Cię zasady ogólne, natomiast nadal możesz składać deklaracje raz na kwartał.

Kiedy jest obowiązek podatkowy | Kalkulator VAT

Ogólnie rzecz biorąc obowiązek podatkowy z tytułu VAT powstaje w momencie, kiedy dany towar został dostarczony lub usługa wykonana. Może się zdarzyć, że pewne usługi są oddawane po wykonaniu danej ich części. Wtedy obowiązek podatkowy powstaje po oddaniu każdej z części usługi, za którą jest określona zapłata.

Natomiast jeśli jest tak, że czas wykonywania usługi bez określonego terminu płatności przekracza rok, wtedy to rok podatkowy jest częścią, na podstawie której powstaje obowiązek podatkowy. Podobnie postępuje się podczas dostaw towarów.

Obowiązek podatkowy powstaje również w przypadku otrzymania kwoty lub jej części zanim jeszcze dany towar lub usługa została dostarczona. Od tej zasady może być wyjątek, jeśli jest on przewidziany w ustawie.

Jeśli czas wykonywania usługi bez określonego terminu płatności przekracza rok, wtedy to rok podatkowy jest częścią, na podstawie której powstaje obowiązek podatkowy

Pamiętaj, że w niektórych przypadkach obowiązek podatkowy powstaje również w momencie wystawienia faktury VAT, po upływie terminu jej wystawienia lub upływie terminu płatności. Podobnie jest w przypadku podatnika małego rozliczającego się metodą kasową. W momencie otrzymania zapłaty za towary lub usługi ma on obowiązek podatkowy.

Wyjątek stanowi sytuacja, jeśli podmiotem nie jest podatnik VAT. W tym przypadku obowiązek powstaje nie później niż 180.

Czas ten jest liczony od dnia wydania towary lub ukończenia usługi. W przypadku wymiany towarów i usług wewnątrz wspólnoty, obowiązek podatkowy powstaje nie później niż do 25 dnia następnego miesiąca od daty wystawienia faktury.

Jak odliczyć i zwrócić podatek VAT

A więc zacznę od wyjaśnienia dwóch bardzo ważnych terminów w kwestii odliczeń i zwrotu podatku. Podatek naliczony to ta wartość podatku VAT, która jest wliczona w cenie towarów i usług, które kupujesz. Natomiast podatek należny to wartość podatku od towarów i usług, który pojawia się w momencie sprzedaży Twoich towarów i usług.

Podatek naliczony to ta wartość podatku od towarów i usług, która jest wliczona w cenie towarów i usług, które kupujesz

Masz prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od podatku należnego w przypadku, gdy zakupione towary i usługi są przez Ciebie wykorzystywane do wytwarzania Twoich produktów. Jeśli jest to kwota dodatnia to tą wartość należy wpłacić do Urzędu Skarbowego.

W przypadku kwoty ujemnej, możesz odzyskać nadpłacony podatek od towarów i usług lub kwotę tą przekazać na poczet zaliczki na kolejne okresy rozliczeniowe. Zwrot nadpłaconego podatku VAT Urząd Skarbowy powinien zwrócić na Twoje konto w terminie 60 dni od daty, kiedy złożyłeś rozliczenie podatkowe.

Aby otrzymać zwrot należy złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek, w przeciwnym razie kwota ta zostanie zwrócona na Twoje konto po 180 dniach. Niezależnie od terminu (60, 25, 180 dni) wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług, Urząd Skarbowy odda Ci również należne odsetki zgodnie z opłatą prolongacyjną.

Podsumowanie

Warto upewnić się czy rozpoczynając własną działalność gospodarczą masz obowiązek być podatnikiem VAT od samego początku czy dopiero w momencie przekroczenia minimalnego ustawowego progu, który nakłada obowiązek płacenia podatku od towarów i usług. Zachęcam również do skorzystania z kalkulatora VAT, który oblicza zarówno kwotę brutto oraz netto co zaoszczędzi Ci sporo czasu.

Źródło: Artykuł opracowany na podstawie informacji dostępnych na biznes.gov.pl


Zapisz się na Newsletter!

AutorUważasz artykuł za pomocny i wartościowy, dowiedziałeś się interesujących Cie oraz przydatnych informacji? Pomóż innym dotrzeć do wartościowej wiedzy, zostaw pod nim komentarz i podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi. Dziękuję!

Oceń artykuł:

4.9/5 (48 głosów)




KrystianCześć! Jestem Krystian. Witaj na moim blogu! Od kilkunastu lat prowadzę własne firmy z dużym sukcesem. Postanowiłem więc podzielić się zdobytą praktyczną więdzą i pomóc rozkręcać biznes młodym i potrzebującym osobom prowadzącym własną działalność.
Więcej »

l