Co wpływa na cenę złota i od czego zależy jego kurs

Cechą charakterystyczną metali szlachetnych, a przede wszystkim złota jest jego stabilna wartość. Porównując ten typ inwestycji z instrumentami finansowymi, nieruchomościami oraz walutami, wartość nie ulega tak dynamicznym zmianom ceny jak pozostałe aktywa. Dlatego też inwestorzy uważają metale szlachetne, a w szczególności złoto za bezpieczną przystań.

Złoto nie jest walutą żadnego z państw, a więc też nie podlega bezpośredniej presji konkretnej gospodarki.

Pomimo to jest bardzo skorelowane z USD ze względu na to, iż to właśnie waluta amerykańska nadal pełni bardzo dużą rolę waluty międzynarodowej.

Od czego zależy cena złota

Popyt i podaż a kurs złota

Oczywiście cenę kruszcu kształtuje popyt oraz podaż. To te elementy ekonomiczne wyznaczają wartość kursu po jakim jest kupowane i sprzedawane.

Najprościej mówiąc cena zależy od tego na jaką wartość zgodzą się obydwie strony, zarówno strona kupująca jak i sprzedająca.

Jednocześnie w trakcie transakcji jest brane pod uwagę wiele czynników zarówno politycznych, gospodarczych jak i pozagospodarczych. Poniżej przedstawiam Ci te czynniki, które mają największy wpływ na kurs złota na światowym rynku.

Czynniki, które wpływają na cenę złota

Sytuacja gospodarcza i geopolityczna na świecie

Zarówno sytuacja geopolityczna jak również gospodarcza odgrywają kluczową rolę w wyznaczaniu ceny kruszcu. Brak stabilizacji to zdecydowanie jeden z największych czynników jaki wpływa na wzrost wartości kruszca na światowym rynku.

A więc wraz ze zmniejszającym się poczuciem braku stabilizacji gospodarczej lub geopolitycznej na świecie, cena złota będzie rosła.

Widoczne jest to szczególnie w momencie, kiedy wskaźniki ekonomiczne inflacji, zadłużenia oraz wzrostu gospodarczego najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie przekraczają bezpieczne limity.

Wpływ dodruku pieniędzy a cena złotego kruszcu

Wpływ na cenę złota ma również masowy dodruk pieniądza. Banki centralne drukując duże ilości gotówki osłabiają tym samym własną walutę. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie dolara amerykańskiego.

W momencie osłabienia USD inwestorzy chroniąc swój kapitał przenoszą go inwestując w kruszce, co automatycznie podnosi jego cenę z powodu większego zainteresowania, czyli popytu.

Dodatkowo warto zauważyć, że z drugiej strony jest podaż, która nie jest w stanie równoważyć siły nabywczej.

Banki centralne drukując duże ilości gotówki osłabiają tym samym własną walutę

Chodzi tu głównie o to, że na ziemi są ograniczone zasoby złota, a kopalnie mają określone możliwości wydobycia tego kruszcu. Jego wartość rośnie również w przypadku zagrożenia wystąpienia konfliktu zbrojnego, który zawsze powoduje zwiększenie wydatków państwowych jak również wzrost inflacji.

Rynek instrumentów finansowych a kurs złota

W momencie pogarszającej się koniunktury na rynku globalnym, a więc sytuacji gospodarczej na świecie inwestycje w instrumenty finansowe stają się mniej atrakcyjne.

Ceny akcji, obligacji oraz pozostałych instrumentów po przez spadek wzrostu gospodarczego stają się mniej lub w ogóle nieatrakcyjne.

W takich sytuacjach cena kruszcu zaczyna rosnąć. Dzieje się tak ponieważ wzrasta zainteresowanie tym kruszcem ze względu na większe bezpieczeństwo ulokowanych środków. Kurs złota rośnie.

Stopy procentowe banków centralnych

Stopy procentowe to kolejny bardzo istotny czynnik jaki ma wpływ na cenę złota. W przypadku obniżania stup procentowych, waluta ze względu na większą dostępność, z powodu niskiego oprocentowania kredytów, jest częściej wybieranym aktywem inwestycyjnym.

Cena złota, zobacz jaki jest aktualny kurs złotaFoto:pxhere.com

W takiej sytuacji inwestorzy są bardziej skłonni do inwestycji w walutę oraz aktywa z nią związane. W takim przypadku cena złota spada. Analogicznie odwrotna sytuacja dzieje się w momencie podwyższania stup procentowych. Wtedy kurs rośnie.

Bardzo dobrze to można zauważyć na podstawie obniżania lub podwyższania stup procentowych przez amerykański bank centralny FED.

Natomiast nie tylko wysokość stup procentowych FED-u ma wpływ na cenę złota, ale również ich wysokość w pozostałych bankach centralnych świata.

Poziom inflacji a cena złota

Złoto to bardzo dobra ochrona przed inflacją. Jego wartość, a dokładniej rzecz biorąc jego siła nabywcza pozostaje praktycznie taka sama od wielu lat. Znaczy to, że np. kilkadziesiąt lat temu można było kupić taką samą ilość wybranych dóbr co dziś za tą samą ilość kruszcu.

Złoto to bardzo dobra ochrona przed inflacją

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z pieniędzmi. Wartość nabywcza gotówki, którą posiadamy w portfelu cały czas maleje. Dzieje się to po przez inflację. Stąd też inwestorzy często w trakcie rosnącej inflacji zwiększają swoje inwestycje w kruszec, a to powoduje wzrost kursu złota.

Sytuacja na rynku ropy naftowej

Ropa jest bardzo skorelowana ze złotem. Analizując historyczne dane można bardzo łatwo zauważyć, że w przypadku wzrostu kursu metalu wzrasta również cena ropy.

Dzieje się tak często, ponieważ jak już wcześniej wspomniałem cena kruszcu rośnie również w przypadku konfliktów zbrojnych, a te na ogół występują w miejscach o dużych zasobach i wydobyciu ropy.

Chiński Nowy Rok i popyt na złoto

Popyt na złoto również wzrasta w trakcie obchodzenia Chińskiego Nowego Roku. Obywatele Państwa Środka masowo kupują biżuterię i obdarowują ją swoich bliskich.

Przy tak dużej ilości mieszkańców ilość kupowanego kruszcu w różnej postaci jest bardzo duża, po przez co można cyklicznie zauważyć na początku roku wzrost kursu.

Podobna sezonowość występuje również na przykładzie Indii w miesiącu wrześniu. Kolejnym tego typu cyklicznym wzrostem jest okres świąteczny, czyli pod koniec każdego roku kalendarzowego. Warto wspomnieć, że tylko Chiny i Indie są odpowiedzialne za ponad połowę światowego popytu.

Podsumowanie

Jak z pewnością zauważyłeś jest wiele czynników, które wpływają na cenę złota na światowym rynku. Ciężko również wskazać, który tak naprawdę czynnik jest kluczowy. Wszystkie mają wpływ i na przemian oddziałują na cenę złota oraz jego kurs.



Zapisz się na Newsletter!

AutorUważasz artykuł za pomocny i wartościowy, dowiedziałeś się interesujących Cie oraz przydatnych informacji? Pomóż innym dotrzeć do wartościowej wiedzy, zostaw pod nim komentarz i podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi. Dziękuję!

Oceń artykuł:

4.8/5 (29 głosy)




KrystianCześć! Jestem Krystian. Witaj na moim blogu! Od kilkunastu lat prowadzę własne firmy z dużym sukcesem. Postanowiłem więc podzielić się zdobytą praktyczną więdzą i pomóc rozkręcać biznes młodym i potrzebującym osobom prowadzącym własną działalność.
Więcej »

l